Wiosenne przycinanie krzewów oraz drzew

Artykuł Miesiąca

Wiosenne przycinanie krzewów oraz drzew. Przycinanie krzewów oraz drewien jest drinkom spośród wielu sposobów, o jakie musimy co roku zadbać by rosły tak dodatkowo stanowiły trwałe. Tworzy więc również funkcję estetyczną. Dzięki przycinaniu rośliny zyskują idealniejszy dla oka pokrój. Warto zawsze pamiętać, że przycinaniem należy zająć jednak we dobrym momencie. Chce to od charakteru dodatkowo jego potrzeb, jednak w grupie wyjątków będzie zatem wczesna wiosna. Przycina się większość roślin, jednakże nie wszystkie, warto więc dowiedzieć się na ostatni element coś więcej.

Wiosenne przycinanie krzewów oraz drzew

Dlaczego przycinamy rośliny?

Rośliny przycinamy przede wszystkim dlatego, iż tego wymagają. Większość wykonywanych w nowych ogrodach odmian stworzono sztucznie. Dużo ich zalet – mimo iż są atrakcyjne z tematu widzenia właściciela ogrodu, czy sadu – sprawia, że rośliny te nie są najlepiej dopasowane do warunków. Wiele rodzajów zostało sprowadzonych z bardzo odległych stron świata i więcej niekoniecznie muszą posiadać u nas warunki całkowicie idealne. Rośliny więc potrzebują różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym inspirują się znacznie lepiej. Dla większości krzewów oraz drewien istnieje zatem między innymi przycinanie.

Przycinanie wykonywa na dowód, że gałęzie nie rosną zbyt często. Dzięki temu do całych, nawet tych niżej położonych dociera światło słoneczne, które jak wiadomo przydatne jest roślinom do jedzenia. Bez tego, dolne i wewnętrzne części rośliny uczyły się gorzej, a nawet usychały. Przycinanie drzew, a zwłaszcza drzew owocowych ma więcej inny cel. Dzięki ograniczeniu liczb gałęzi roślina rozwija wiele większe, a nierzadko także smaczniejsze owoce.
Kiedy przycinać rośliny?

Zasada jest tu niezwykle prosta. Rośliny przycinamy wczesną wiosną, kiedy temperatury zaczną być szczęśliwe. Do przycięcia roślin przydatne jest kilka dni z dobrymi temperaturami. To ogromnie istotne. Jeżeli niedługo po przycięciu roślin temperatura spadnie poniżej zera że się to wyjątkowo negatywnie odbić na ich form. Nie ważna tegoż powodować i zbyt późno. Najważniejszą możliwością jest tu wypuszczanie przez rośliny liści. Kiedy to stanie, nie powinno się obecnie ich w określonym roku przycinać. Nieco jednak inaczej sytuacja uważa się w wypadku roślin, których kwiaty rozciągają się na celach zeszłorocznych. Te gatunki zmniejsza się jesienią, po przekwitnieniu.
Czy zmniejsza się wszystkie rośliny?

Trzeba przecież pamiętać, że żyją rośliny, których przycinanie jest obowiązkowe. Są tez takie, kiedy na dowód wiele roślin stosowanych do formowania żywopłotów, które przycinanie znoszą bardzo dokładnie, jednak w wartości jest ono na nie bez wpływu (oprócz oczywiście funkcji dekoracyjnej). Niektóre gatunki jednak przycinania nie znoszą również prawdopodobnie ono im daleko zaszkodzić. Takich roślin (m.in. sumak, magnolia, perukowiec) nie przycinamy nigdy – wtedy utrzymują się tak.
Jak przycinamy rośliny?

Do przycinania konieczny będzie sekator. Że wtedy być delikatny sekator ręczny, czy większy – oddany do większych narzędzi. Ważne aby był ciężki i pozwalał wykonanie równych cięć. Używanie narzędzi, które niszczą i łamią gałęzie zamiast je krajać jest wysoce krzywdzące dla roślin. Przycięte, grubsze gałęzie drewien oraz bzów należy dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim preparatem zawierającym środki grzybobójcze.

Współautorem artykułu jest Wiosenne przycinanie krzewów i drzew będący w domowym asortymencie niezbędne narzędzia do wiosennego przycinania krzewów.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments